Telefon

507172645

Email

mucha.ft@gmail.com

Obraz autorstwa bristekjegor

Rola aktywności mięśniowej u Maluchów

Prawidłowa aktywność mięśni to taka, która cały czas utrzymuje nasze ciało gotowe do wykonania ruchu. Normalna aktywność pozwala Maluchowi zdobywać nowe możliwości ruchowe w odpowiednim czasie i sprawia, że są one właściwie wykonywane – wg tzw wzorców ruchowych. Czasem zdarza się, że Maluch wykazuje obniżoną lub wzmożoną aktywność mięśniową. Każda z tych sytuacji utrudnia mu prawidłowy rozwój. Dlatego przy którejkolwiek z tych diagnoz warto skonsultować się ze specjalistą i rozpocząć ćwiczenia. Dzięki nim dziecko wyrówna zaburzenia aktywności, a to pozwoli mu na dalsze, prawidłowe już zdobywanie nowych umiejętności ruchowych.

Obniżona aktywność mięśniowa – Co może zaniepokoić rodziców?

Dzieci dążą do nowych ruchów, które pozwalają im badać i zdobywać zabawki, poznawać świat. Jeżeli ich aktywność mięśniowa jest obniżona to jest zbyt słaby, aby to robić. Czasem wydaje się, że takie dzieci są po prostu grzeczne i bezproblemowe. Dzieci takie później zdobywają umiejętności ruchowe i ruchy te są zaburzone jakościowo – są słabsze, nieprawidłowe, mniej zróżnicowane.
Około trzymiesięczne dzieci z obniżoną aktywnością mięśniową:
– nie trzymają prawidłowo główki,
– trudno im samodzielnie osiągnąć symetrię ciała,
– nie lubią zmian pozycji,
– nie podnoszą rączek do buzi,
– wymagają podawania zabawek,
– mają problem z utrzymaniem w rączkach zabawek,
– mają problem z uniesieniem nóżek i rączek nad podłoże,
– nie lubią bardzo leżenia na brzuchu,
– nie przyjmują prawidłowego podporu na przedramionach,
– z upływem czasu pojawią się też problemy z nauką obrotu na brzuch i na plecy, z raczkowaniem, posadzone nie będą trzymały równowagi i mogą później zacząć chodzić.

Wzmożona aktywność mięśniowa – Co może zaniepokoić rodziców?

Dzieci ze wzmożoną aktywnością mięśniową:
– często „napinają” rączki i nóżki,
– wykonują nieskoordynowane, bardzo chaotyczne ruchy,
– łatwo tracą równowagę w przestrzeni,
– mogą mieć problemy otwarciem dłoni, a co za tym idzie z chwytem, a następnie z podporem,
– mogą mieć wyprostowane nóżki i pchają nimi w podłoże – nie dźwigają ich, nie wkładają stóp do buzi, pojawią się też problemy z podporem, obrotem na brzuch, raczkowaniem, chodzeniem – mogą mieć tendencje do stania i chodzenia na palcach,
– mogą być bardziej płaczliwe, spięte, trudne do uspokojenia, nakarmienia, przebrania – nie można jednak tego mylić ze zwykłym rozdrażnieniem dziecka – wzmożone napięcie to takie które występuje nawet jak dziecko jest spokojne.

Bardzo ważne jest wczesne zauważenie problemu. Dziecko jest oceniane pod kątem aktywności mięśniowej tuż po porodzie, przed wypisem do domu, a następnie na wizytach patronażowych i bilansowych u pediatry oraz np przed szczepieniami – czyli już od ok 4-6-8 tyg życia. Gdy tylko coś Państwa martwi warto pytać lekarza. Jeżeli coś go zaniepokoi wyśle Was na konsultacje do neurologa, lekarza rehabilitacji medycznej albo na konsultacje fizjoterapeutyczną. Jeżeli będzie taka potrzeba zostanie zlecona rehabilitacja i rozpoczęta – ćwiczenia Malucha, które im wcześniej wprowadzone przyniosą lepsze i szybsze efekty. Ćwiczenia z fizjoterapeutą pozwolą osiągnąć wyrównanie aktywności mięśniowej i wypracowanie prawidłowych wzorców ruchowych.

Zdjęcia pokazują Malucha prawidłowo zdobywającego umiejętności ruchowe. Zaburzona aktywność mięśni może to skutecznie utrudnić. Tekst ten powstał, aby Państwu przybliżyć pojęcie obniżonej i podwyższonej aktywności mięśniowej u niemowlaków, pokazać możliwe drogi postępowania jeżeli zaobserwujecie coś niepokojącego oraz uświadomić ważną rolę ćwiczeń w takich przypadkach.

Rekomendowane artykuły