Telefon

507172645

Email

mucha.ft@gmail.com

Image by azerbaijan_stockers

Siadanie w literkę W – jakie są przyczyny, możliwe konsekwencje i jak przeciwdziałać?

Rodzice pytają – u dzieci raczkujących i rozpoczynających samodzielne siadanie – czy ich Pociecha siada dobrze?

Pytają, bo czasem obserwują siad dziecka w tzw literkę W – siad jak na środkowym zdjęciu. Kiedy taki siad może martwić i o czym może świadczyć będzie dzisiejszy wpis.

Dobrze, że rodzice o tym myślą i to obserwują. Wszyscy czekają na samodzielne siadanie Malucha – on sam też – ma wtedy wolne ręce i może dużo więcej niż leżąc O tym czy sadzać czy nie sadzać był inny wpis. Dziś skupimy się na siadzie w literkę W.

Jeżeli dziecko raczkujące i później w wieku żłobkowym, przedszkolnym siada w różnych pozycjach, samo te pozycje zmienia i spędza w nich czas to nie jest nic złego. Problem zaczyna się, gdy siada tylko w literkę W. Skupię się głównie na najwcześniejszym okresie, czyli początkach siadania – dziecko może wtedy wybierać taką pozycję z kilku powodów.

Główny to szukanie dla siebie szerszej podstawy do siadu – jest niewystarczająco silne – w tułowiu i mięśniach brzucha i ta pozycja pozwala mu stabilnie siedzieć, kompensując w ten sposób brak odpowiedniego napięcia mięśniowego potrzebnego do właściwego siadu. Może to być wynik np. wcześniejszego sadzania na miękkim podłożu, okładania poduchami, kładzenia na brzuchu na bardzo miękkim podłożu np. na kołdrach, kanapie, łóżku. Takie podłoże nie pozwala wyzwolić się prawidłowemu napięciu mięśniowemu i nie pozwala na wypracowanie właściwych reakcji równoważnych. W konsekwencji Maluch szuka szerszej podstawy do siadu bo na mniejszej nie jest w tanie utrzymać równowagi. Dbajmy więc od początku, aby Dziecko dużo czasu spędzało na podłodze, matach piankowych, czyli na podłożu po prostu dość twardym.

Kiedy obserwujemy już taki siad jako ulubiony przez Dziecko warto skonsultować Malucha z fizjoterapeutą, który znajdzie przyczynę i zleci odpowiednie ćwiczenia. Konsekwencje takiego siadania mogą być dość poważne. Częste wybieranie takiego siadu ma swoje rezultaty w ustawieniu i dalszym rozwoju i ruchomości stóp, kolan, miednicy, a także kręgosłupa, obręczy barkowej i głowy.

Dziecko powinno siadać na podłodze w różnych pozycjach – o wiele lepszym niż siad w literkę W czy częsty siad skrzyżny jest siad płaski oraz siad boczny – w nich najlepiej widać czy dziecko potrafi utrzymać równowagę. A najlepiej jeśli Maluch w miarę możliwości zacznie siadać na dostosowanych do jego wysokości krzesełkach.

Jeśli Wasz Maluch już raczkuje i właśnie zaczyna siadać – zawsze w razie wątpliwości czy robi to prawidłowo możecie skonsultować jego rozwój z fizjoterapeutą.

Rekomendowane artykuły